ההתחייבות של קוּואַן-יֽין

לעולם לא אחפש או אקבל גאולה לעצמי בלבד;
לעולם לא אכנס לשלווה סופית לבדי;
אלא לעולם ובכל מקום אפעל ואחתור לגאולת כל היצורים בכל העולם
וזאת בגלל הקשר הקיומי התלותי בינינו."

קוואן-יין (Kwan-Yin) היא אלת הרחמים והחסד ההודית. משמעות השם קוואן-יין הוא "זו אשר שומעת את בכיו של העולם".  בסין נקרא שמה גם קום-ים והיא סמל לסולידריות  ולהדדיות בין בני האדם.

חמשת המעלות של קוואן-יין הן חמלה, צניעות, אומץ לב, צדק וחוכמה.  בסיפור המסורתי הבודהיסטי קוואן היה למעשה גבר, אשר עבר תהליך של הארה, הפך לבּוֹדהֽיסַאטוָוה – נשמה שהגיעה למימוש והגשמה ולא צריכה יותר להתגלגל לחיים על פני האדמה, אך בחרה לחזור כדי להעביר את מסר החמלה לבני האדם.

קוואן-יין היא המקבילה הבודהיסטית של מריה הקדושה, אימו של ישו, של האלה הטיבטית טארה, ושל הבתולה מגוואנדלופ שבמקסיקו.  בזמנים של חולי וצרות, היא הראשונה אליה פונים לעזרה. היא מיילדת, מרפאה בחסד החיים, ידידה ומדריכה. היא האלה הגדולה של החיים עצמם. בהיותה אחת מהאלות ה"אימהות", היא מחוברת במיוחד לאלו הזקוקים לעזרה, בין אם הם חולים, אבודים, מפוחדים או אפילו נקלעו למצב חסר מזל. היא המגינה על החלשים, שומרת הילדים, ושומעת לבכייה של כל אישה המשתוקקת לילד.

גם כיום, תחום השפעתה של קוואן-ין הוא עצום; מסין עד קוריאה ויפן.  דמותה הושאלה מהתרבות הבודהיסטית אל תרבויות אחרות והפכה לאלה אוניברסלית יותר, הידועה כעת במגוון רחב של דתות ופלגים. ניתן למצוא את דמותה כמעט בכל מקדש, בבתים, בתי ספר, חנויות, מסעדות, בפתחי מערות ואפילו על לוח המחוונים של מוניות. גם בארצות המערב, בקהילות פאגאניות, היא תופסת מקום של כבוד כאלה המראה כיוון אנושי וחומל, משום שהיא מגיבה לצרכים אמיתיים וליגונם של אנשים בכל העולם מבלי קשר למוצאם או אמונתם.

כאשר הוחזר חצי האי מקאו לסין,  נתנה ממשלת פורטוגל למקום מתנה מופלאה –  מול העיר, באוקיינוס, הוקם מרכז אקומני לשלום, על אי מלאכותי המחובר לעיר. מעל המרכז מתנוסס פסלה היפהפה של קוואן יין, בגודל של פסל החירות.  היא מביטה אל העיר ומקרינה את חמלתה ושלוותה על כולם מתוך המים.   אני יכולה לדמיין דמות כזו, ניצבת מול חופי ארצנו הכאובה, ונותנת מכוחה ומחוכמת החסד שלה לחיי שלום לכולם. 

הפעם, בהשראת אלת החמלה הבודהיסטית קוואן יין, נפנה פנימה אל חלקי נפש נסתרים השולטים בנו.  אלה כוחות אנרגטיים ביקורתיים, שופטים, מכשילים, מדכאים.  כוחות אלה בדרך כלל מתבטאים חיצונית כקולות של אנשים אחרים בעבר ובהווה: קולות אשר אינם מאפשרים לנו להיות כנות, לגדול כרצוננו, לממש את הפוטנציאל המלא שלנו. כלומר – הם גורמים לנו חוסר בריאות וחיוניות.  הדרך להבריא באופן שלם עוברת דרך זיהוי והקשבה עמוקה לקולות, קבלה שלהם ויצירת מרחב של סליחה, מחילה וחמלה הגורם לכך שהם יוכלו להירגע ולהפסיק להציק לנו.  כך מתפנה מקום לגדילה טבעית, זורמת, פשוטה ושמחה.

קוּואַן-יֽין
סגירת תפריט
×